ABD Dışişleri’nde ‘Gazze’ istifası: Ülkenin itibarı yok oldu

ABD’de Joe Biden yönetiminin Gazze politikasına ve halen İsrail’e silah göndermesine tepki olarak istifa eden ABD Dışişleri Bakanlığı çalışanı Annelle Sheline, “İstifanın temel nedeni, artık bu yönetimle bağlantımın kalmamasını istememdi” dedi. Sheline, Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevinden istifa etme nedenlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

AA’nın aktardığına göre, Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkileri Bölümü’ndeki görevinde kalarak, istişarelerde bulunarak ve endişelerini amirlerine ileterek yönetimin Gazze politikası üzerinde etki yaratmayı umduğunu söyleyen Sheline, ABD’nin İsrail’e silah tedarikini durdurmaya yönelik bir şey yapabileceğine dair inancını kaybettiğini ve bu nedenle istifasını sunduğunu ifade etti.

‘BU YÖNETİMLE BAĞLANTIMIN KALMASINI İSTEMİYORUM’

Bakanlıktaki görevinden istifa etmesine ilişkin, “İstifanın temel nedeni, artık bu yönetimle bağlantımın kalmamasını istememdi” ifadesini kullanan Sheline, birçok meslektaşının kendisine mali zorlukları aşabilirlerse istifa edeceklerini söylediğini ve işten sessizce ayrılmak yerine ayrılma nedenleri hakkında konuşması için kendisini teşvik ettiğini belirtti.

Sheline, “Küçük bir kızım var. Henüz iki yaşında bile değil. İleride bir gün bu konuyu öğrenirse ve Dışişleri Bakanlığı’nda çalıştığım için bana bunu sorarsa ona elimden geleni yaptığımı söyleyebilmek istiyorum” dedi.

ABD’deki “Leahy Yasası” çerçevesinde insan haklarını ihlal ettiği belirlenen devlet ile gruplara silah satılamayacağını ve ABD hükümetinin insani yardımlarının başka bir ülke tarafından kısıtlanmasından ya da engellenmesinden Başkan’ın haberdar olması durumunda söz konusu ülkeye yardımları yasakladığı “Dış Yardım Yasası”nı hatırlatan Sheline, Biden yönetiminin silah tedarik etmeye devam ederek bu gibi yasaları ihlal ettiğini söyledi.

‘ELİMİZDE KANITLAR VAR AMA AYRINTILAR TAKİP EDİLMİYOR’

Sheline, Dışişleri Bakanlığının, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında uluslararası hukuku ihlal ettiğine dair pek çok kanıttan haberdar olduğunu kaydederek, “Burada yasalar açık ve elimizde kanıtlar var. Fakat ayrıntılar takip edilmiyor” ifadesini kullandı. Bakanlık tarafından incelenen kanıtların ve inceleme sonuçlarının ancak Beyaz Saray istediği zaman kamuoyuyla paylaşılacağını söyleyen Sheline, “Beyaz Saray farklı bir çizgi izlemeye hazır olana kadar Dışişleri Bakanlığı’nda olan diğer bazı şeyler ortaya çıkmayacak” dedi.

‘KATLİAMI MÜMKÜN KULAN BİR YÖNETİME HİZMET ETMEYECEĞİM’

Sheline, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Gazze’de kalıcı ve sürdürülebilir ateşkese dönüşecek şekilde ramazanda acilen ateşkes sağlanması talep edilen karar tasarısının kabul edilmesine yönelik, “Bu hafif değişimi görmekten memnunum ancak Gazze’deki insanlar için henüz bir fark yaratmadı. Bu gerçekten çok küçük ve geç bir adım” ifadesini kullandı.

Sheline, görevi neden bıraktığına ilişkin kaleme aldığı ve Biden yönetiminin Gazze politikasını sert sözlerle eleştirdiği mektupta, “İsrail’in neden olduğu bu katliamları mümkün kılan bir yönetime hizmet edemeyeceğim için Dışişleri Bakanlığındaki görevimden istifa ediyorum. Bir insan hakları savunucusu olarak ABD’nin sahip olduğu hangi itibarı varsa (Gazze’deki) savaştan bu yana neredeyse tamamen yok oldu” ifadesini kullanmıştı.

Ekim 2023’te ABD Dışişleri Bakanlığı Müttefikler ve Ortaklara Silah Tedariki Bölümünde Genel Müdür olarak çalışan Josh Paul da benzer gerekçelerle görevinden istifa etmişti. Daha sonra çeşitli yönetim kademelerinde görev yapan yetkililer, ortak bir mektup kaleme alarak Biden yönetimine “İsrail’e silah satışını durdurma” çağrısında bulunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x